PL

Ogrzewanie gazowe -
NAJŁATWIEJSZA OPCJA OGRZEWANIA

Planujesz remont starego systemu ogrzewania lub poszukujesz nowego ogrzewania dla swego domu? Ogrzewanie gazowe będzie niewątpliwie interesującą opcją.

Ogrzewanie gazowe to sprawdzona i przyszłościowa technologia. W wielu przypadkach gaz jest bardziej wydajny niż inne paliwa kopalne. W przypadku dostępu do sieci gazowej, korzystanie z niej wiąże się z wieloma zaletami.

19,3 miliona systemów ogrzewania gazowego zapewnia ciepło w niemieckich domach.
19,3 miliona systemów ogrzewania gazowego zapewnia ciepło w niemieckich domach.

Ogrzewanie gazowe to jeden z najlepszych typów ogrzewania. System ten łączy nowoczesną technologię z wysoką skutecznością i jest jednocześnie atrakcyjny cenowo. 

Dodatkowa zaleta: Ogrzewania gazowe mogą być bardzo korzystnie łączone z systemami solarnymi i mogą być w łatwy sposób zastosowane także w przypadku remontów starych budynków.

 • Zalety

  • Wysoka wydajność paliwa dzięki zastosowaniu technologii spalania kondensacyjnego.
  • Urządzenia grzewcze są kompaktowe i nie zajmują dużo przestrzeni.
  • Nie ma konieczności zapewnienia miejsca składowania dla paliw, co pozwala na oszczędność dużej ilości miejsca szczególnie w przypadku nowych budynków lub remontów.
  • Nowoczesne urządzenia gazowe mogą być stosowane także bez przyłącza gazu. W takim przypadku rozwiązaniem będzie gaz ciekły.
  • Istnieje możliwość uzyskania dopłaty w celu obniżenia kosztów inwestycji.
  • Możliwość połączenia z instalacją solarną.
  • Dobry stosunek parametrów do ceny, także w przypadku remontu.
 • Wady

  • Gaz jest w przeważającej ilości paliwem importowanym.
  • Ceny gazu będą w dłuższej perspektywie wzrastać.
  • Gaz ziemny to ograniczony zasób naturalny.
  • Nie ma możliwości nagromadzenia zapasu w okresie niskich cen, chyba, że mamy do czynienia z dużym zbiornikiem gazu.

Technologia spalania kondensacyjnego Jeszcze wyższa skuteczność

Od lat 90-tych, kocioł kondensacyjny jest w przypadku ogrzewania gazowego uznanym standardem i wzorcem wydajności energetycznej.

Stosowane rozwiązanie techniczne jest w zasadzie bardzo proste: bazuje ono na wykorzystaniu ciepła spalin. Ten odzysk ciepła jest czystym zyskiem dla użytkownika, ponieważ urządzenia grzewcze zużywają paliwo gazowe w najbardziej optymalny sposób. Można to rozpoznać po temperaturach spalin: Poprzednie generacje urządzeń niskotemperaturowych wytwarzały spaliny o temperaturze 160-200 stopni. Kocioł kondensacyjny wydmuchuje gorące powietrze o temperaturze 60 stopni. (Znaczenie tego faktu w przypadku remontu starego budynku wyjaśniamy tutaj). Stosowanie urządzeń niskotemperaturowych jest więc opłacalne tylko w odosobnionych przypadkach. Przykładem może być wielopiętrowy budynek, w którym wiele urządzeń gazowych podłączone jest do jednego szybu spalinowego oraz konieczność wymiany jednego urządzenia albo brak możliwości remontu całego systemu.

Zasada działania spalania kondensacyjnego:

Zakup kotła kondensacyjnego przez właściciela domu połączony np. z izolacją rur ogrzewania, oznacza zmniejszenie wydatków na ogrzewanie na poziomie do 30%. W połączeniu z termą solarną możliwe jest nawet uzyskanie ok. 50% oszczędności. 

Ogrzewanie gazowe z systemem solarnym -
Słońce wspomaga ogrzewanie

System solarny może być idealnym uzupełnieniem ogrzewania gazowego, ponieważ będący paliwem kopalnym gaz, jest uzupełniany użyciem bezpłatnej energii słonecznej.

Nowoczesne kotły kondensacyjne mogą być idealnie połączone z systemami solarnymi. Kolektor o powierzchni czterech metrów kwadratowych wystarcza do pokrycia połowy rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę gospodarstwa domowego liczącego cztery osoby.

Ekologiczna energia słoneczna jest bezpłatna i idealnie nadaje się jako dodatek do ogrzewania gazowego.
Ekologiczna energia słoneczna jest bezpłatna i idealnie nadaje się jako dodatek do ogrzewania gazowego.

System solarny może także wspierać ogrzewanie, wymaga to co najmniej dwukrotnie większej powierzchni, czyli około ośmiu metrów kwadratowych. System taki pozwala na zmniejszenie zużycia gazu o 10% do 15%. Uzupełnienie systemu solarnego o nowoczesny kocioł kondensacyjny pozwala na uzyskanie dotacji państwowej.

KOSZTY PORÓWNANIE

Ogrzewanie gazowe jest tańsze zarówno w nabyciu, jak i w eksploatacji niż wiele innych typów ogrzewania z wykorzystaniem paliw kopalnych.

Nakład prac konserwacyjnych w przypadku systemu gazowego jest niski. Dodatkową oszczędnością jest powierzchnia mieszkalna, która nie musi być rezerwowana na składowanie paliwa.

Dzięki nowoczesnemu ogrzewaniu gazowemu używasz najczystszego ze wszystkich paliw kopalnych.
Dzięki nowoczesnemu ogrzewaniu gazowemu używasz najczystszego ze wszystkich paliw kopalnych.

Mieszkańcy wsi bez dostępu do sieci gazowej mogą zdecydować się na gaz płynny, będący wydajną alternatywą do oleju, węgla, peletów lub biomasy. W połączeniu z energią solarną lub pompą ciepła, istnieje także możliwości uzyskania wsparcia finansowego.

BUDYNKI I SYSTEMY ZWRÓĆ UWAGĘ

Najwyższa wydajność paliwa gazowego uzyskiwana jest za pomocą technologii spalania kondensacyjnego. Należy zwrócić uwagę, że system grzewczy (tzn. element grzewczy, przewody oraz izolacja) muszą być traktowane jako integralna całość.

Nowy system ogrzewania gazowego z kotłem kondensacyjnym wymagać może wymiany grzejników, uzupełnienia izolacji rur lub remontuj instalacji kominowej. Zastosowanie technologii kondensacyjnej jest w zasadzie zawsze możliwe, lecz tylko odpowiednie zgranie powyższych elementów pozwala na znaczne zwiększenie wydajności technologii kondensacyjnej. 

Technologia kondensacyjna wymaga zazwyczaj zastosowania w istniejącym kominie systemu spalinowego z tworzywa sztucznego. Niska temperatura spalin może nawet spowodować zawilgocenie (stęchlizna i pleśń) komina. 

W przypadku połączenia wielu starych urządzeń niskotemperaturowych do jednego komina, na przykład w dużym domu wielorodzinnym, zazwyczaj opłacalna okaże się wymiana wszystkich starych urządzeń na najnowsze urządzenia kondensacyjne oraz remont komina. Tylko w sytuacji, gdy operacja taka nie jest możliwa, korzystne może okazać się zastosowanie urządzenia niskotemperaturowego spełniającego standard ErP, czyli urządzenia spełniającego europejskie wymagania dotyczące ochrony środowiska. Skontaktuj się ze specjalistą w celu sprawdzenia systemu i przewodu kominowego.

Odkryj
nasze gazowe systemy grzewcze

Nasze urządzenia gazowe występują w wielu wariantach. Niewątpliwie posiadamy odpowiednie rozwiązanie dla mieszkania, domu, budynku zabytkowego, remontu lub nowej budowy.

Dowiedz się więcej