Ogrzewanie gazowe to sprawdzona i przyszłościowa technologia. W wielu przypadkach gaz jest bardziej wydajny niż inne paliwa kopalne. W przypadku dostępu do sieci gazowej, korzystanie z niej wiąże się z wieloma zaletami.
Ogrzewanie gazowe to jeden z najlepszych typów ogrzewania. System ten łączy nowoczesną technologię z wysoką skutecznością i jest jednocześnie atrakcyjny cenowo.
Dodatkowa zaleta: Ogrzewania gazowe mogą być bardzo korzystnie łączone z systemami solarnymi i mogą być w łatwy sposób zastosowane także w przypadku remontów starych budynków.
Stosowane rozwiązanie techniczne jest w zasadzie bardzo proste: bazuje ono na wykorzystaniu ciepła spalin. Ten odzysk ciepła jest czystym zyskiem dla użytkownika, ponieważ urządzenia grzewcze zużywają paliwo gazowe w najbardziej optymalny sposób. Można to rozpoznać po temperaturach spalin: Poprzednie generacje urządzeń niskotemperaturowych wytwarzały spaliny o temperaturze 160-200 stopni. Kocioł kondensacyjny wydmuchuje gorące powietrze o temperaturze 60 stopni. (Znaczenie tego faktu w przypadku remontu starego budynku wyjaśniamy tutaj). Stosowanie urządzeń niskotemperaturowych jest więc opłacalne tylko w odosobnionych przypadkach. Przykładem może być wielopiętrowy budynek, w którym wiele urządzeń gazowych podłączone jest do jednego szybu spalinowego oraz konieczność wymiany jednego urządzenia albo brak możliwości remontu całego systemu.
Zakup kotła kondensacyjnego przez właściciela domu połączony np. z izolacją rur ogrzewania, oznacza zmniejszenie wydatków na ogrzewanie na poziomie do 30%. W połączeniu z termą solarną możliwe jest nawet uzyskanie ok. 50% oszczędności.
Nowoczesne kotły kondensacyjne mogą być idealnie połączone z systemami solarnymi. Kolektor o powierzchni czterech metrów kwadratowych wystarcza do pokrycia połowy rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę gospodarstwa domowego liczącego cztery osoby.
System solarny może także wspierać ogrzewanie, wymaga to co najmniej dwukrotnie większej powierzchni, czyli około ośmiu metrów kwadratowych. System taki pozwala na zmniejszenie zużycia gazu o 10% do 15%. Uzupełnienie systemu solarnego o nowoczesny kocioł kondensacyjny pozwala na uzyskanie dotacji państwowej.
Nakład prac konserwacyjnych w przypadku systemu gazowego jest niski. Dodatkową oszczędnością jest powierzchnia mieszkalna, która nie musi być rezerwowana na składowanie paliwa.
Mieszkańcy wsi bez dostępu do sieci gazowej mogą zdecydować się na gaz płynny, będący wydajną alternatywą do oleju, węgla, peletów lub biomasy. W połączeniu z energią solarną lub pompą ciepła, istnieje także możliwości uzyskania wsparcia finansowego.
Nowy system ogrzewania gazowego z kotłem kondensacyjnym wymagać może wymiany grzejników, uzupełnienia izolacji rur lub remontuj instalacji kominowej. Zastosowanie technologii kondensacyjnej jest w zasadzie zawsze możliwe, lecz tylko odpowiednie zgranie powyższych elementów pozwala na znaczne zwiększenie wydajności technologii kondensacyjnej.
Technologia kondensacyjna wymaga zazwyczaj zastosowania w istniejącym kominie systemu spalinowego z tworzywa sztucznego. Niska temperatura spalin może nawet spowodować zawilgocenie (stęchlizna i pleśń) komina.
W przypadku połączenia wielu starych urządzeń niskotemperaturowych do jednego komina, na przykład w dużym domu wielorodzinnym, zazwyczaj opłacalna okaże się wymiana wszystkich starych urządzeń na najnowsze urządzenia kondensacyjne oraz remont komina. Tylko w sytuacji, gdy operacja taka nie jest możliwa, korzystne może okazać się zastosowanie urządzenia niskotemperaturowego spełniającego standard ErP, czyli urządzenia spełniającego europejskie wymagania dotyczące ochrony środowiska. Skontaktuj się ze specjalistą w celu sprawdzenia systemu i przewodu kominowego.