Około 6 milionów gospodarstw domowych na terenie Niemiec stosuje ogrzewanie olejowe. Nowoczesne ogrzewania olejowe to systemy ekonomiczne, wysokoskuteczne oraz przyjazne dla środowiska naturalnego. Dzięki przyjaznym dla środowiska naturalnego innowacjom, systemy te korzystają z najnowszych zdobyczy techniki.
Sercem ogrzewania olejowego jest kocioł. Stare kotły olejowe nie są urządzeniami nowoczesnymi. Powoduje to znaczne straty energii. Nowe, nowoczesne ogrzewanie olejowe pozwala na znaczne podniesienie wydajności systemu ogrzewania, a użycie systemu sterowania gwarantuje zwiększenie komfortu obsługi i obniżenie kosztów ogrzewania.
Ilość odzyskanej energii może zostać ustalona na podstawie pomiaru temperatury spalin. Poprzednie generacje urządzeń niskotemperaturowych wytwarzały spaliny o temperaturze 140-200°C. Kocioł kondensacyjny wydmuchuje gorące powietrze o temperaturze 50 stopni. (Znaczenie tego faktu w przypadku remontu starego budynku wyjaśniamy tutaj.
Odzysk ciepła w przypadku kotłów kondensacyjnych powoduje, że urządzenia te osiągają znacznie wyższą sprawność, niż normalne kotły. W przypadku tych drugich urządzeń, ciepło po prostu ucieka do komina. Przejście z tradycyjnego kotła grzewczego na ogrzewanie z przyszłościową technologią kondensacyjną jest długofalowo opłacalną inwestycją.
Systemy solarne wykorzystują energię słoneczną do przygotowania ciepłej wody użytkowej lub do wspierania ogrzewania budynku. Oprócz ogrzewania olejowego potrzebny będzie także system solarny. Składa się on z umieszczonych na dachu kolektorów solarnych oraz z zasobnika.
Co wtedy, gdy słońce nie świeci? Ogrzewanie olejowe zostanie automatycznie dołączone. System solarny może niemalże bezpłatnie i całkowicie przyjaźnie dla środowiska naturalnego wytworzyć do 60% energii potrzebnej do przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz do 20% energii koniecznej do ogrzewania. Czysty zysk dla posiadacza.
Najkorzystniejszym wariantem w przypadku posiadania ogrzewania olejowego jest po prostu wymiana kotła. Zaleca się oczywiście zastosowanie urządzenia kondensacyjnego. Przejście na nowoczesne, kondensacyjne ogrzewanie olejowe umożliwia uzyskanie dotacji w wysokości 10% inwestycji lecz nie więcej, niż 5000 Euro. W przypadku zmiany paliwa z oleju na gaz konieczne jest zapewnienie profesjonalnej utylizacji zbiornika oleju. Jeżeli dom nie jest podłączony do sieci gazowej, konieczne będą dodatkowe inwestycje. Oznacza to szybką utratę potencjału oszczędności.
W przypadku rozważania ogrzewania olejowego do nowego budynku, konieczne jest uwzględnienie zbiornika oleju. Jeżeli brak jest odpowiedniej powierzchni na zainstalowanie zbiornika, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie zbiornika wkopanego. Zbiorniki takie są jednak droższe w nabyciu i wymagają uzyskania odpowiedniego pozwolenia.
Złożenie wniosku o przyznanie dotacji musi nastąpić przed rozpoczęciem prac remontowych. Możliwe jest uzyskanie dotacji w wysokość 10%, lecz nie więcej niż 5000 Euro. Dotacja dotyczy kosztów takich jak między innymi utylizacja starego urządzenia, remont komina oraz wymiana grzejników. Remont komina jest ważną operacją, ponieważ zastosowanie nowego urządzenia kondensacyjnego oznacza, że temperatura spalin będzie o wiele niższa, niż w przypadku starych urządzeń. Może to spowodować szkody wynikające z tworzenia się skroplin wody w kominie lub przewodzie spalinowym. Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie komina z tworzywa sztucznego. Zachęcamy także do skontrolowania zasobnika ciepłej wody użytkowej w ramach wymiany ogrzewania. W zależności od twardości wody, wieku oraz wykorzystania, wymiana tego względu jest zalecana ze względów higienicznych.
Rozmowa ze specjalistą pozwoli na ustalenie optymalnego systemu ogrzewania. Zachęcamy do skorzystania z porady.