Instalacja solarna do podgrzewania wody użytkowej i dodatkowego wsparcia ogrzewania wymaga kolektora o większej powierzchni, między 6 a 14 m². Wówczas możliwe jest również dostarczanie ciepła do systemu ogrzewania. Solarne wsparcie ogrzewania najlepiej działa w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.
Budowa nowego budynku lub wymiana kotła to idealny moment, żeby zdecydować się na uzupełnienie instalacji o system solarny. Wiosną, latem, jesienią czy zimą - instalacja solarna i ogrzewanie wydajnie współpracują przez cały czas.
Do podgrzania wody w zasobniku można wykorzystać już pierwsze wiosenne promienie słońca Ogrzewanie jest w tym czasie zasilane przez konwencjonalną wytwornicę ciepła. Latem instalacja solarna przejmuje zaopatrzenie w ciepłą wodę niemal w całości. Zimą ponownie załącza się konwencjonalny system grzewczy. Oczywiście również w zakresie podgrzewania wody, gdy sama energia słoneczna nie wystarcza.
Instalacja solarna może dostarczyć w skali roku do 65% energii potrzebnej do podgrzewania wody. Latem nawet do 100%, dzięki czemu w tym czasie można często zupełnie wyłączyć tradycyjną instalację grzewczą. A to oznacza: 0 emisji i niemalże brak kosztów eksploatacji. To pogodny czas dla środowiska i stanu konta.
Ogrzewania solarne to przyszłościowy rodzaj zasilania w energię. Stosowanie tej technologii jest doceniane przez Ministerstwo Gospodarki i Energii Niemiec (BAFA) i upoważnia do skorzystania z dotacji do urządzeń solarnych wykorzystywanych do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz wspomagania ogrzewania. Złożenie wniosku o dofinansowanie możliwe jest nawet 9 miesięcy po uruchomieniu.
Instalacje solarne są instalowane za pomocą specjalnego systemu montażowego na dachu. Powierzchnia dachu powinna być odpowiednio duża i mieć nachylenie między 30 a 70 stopni. Kolektory muszą mieć możliwość ustawienia w kierunku południowym, południowo-zachodnim lub południowo-wschodnim. Dach nie może oczywiście stać w cieniu otaczających drzew itp. W instalacje solarne nie można również wyposażyć budynków objętych ochroną zabytków.
Aby mieć ciepłą wodę w czasie, gdy słońce już zaszło, potrzebny jest też zasobnik. Pamiętaj, że ten zajmuje trochę miejsca.
Tego, czy solartermia to dobre uzupełnienie również dla Twojego domu, dowiesz się najszybciej podczas indywidualnej rozmowy z fachowcem.