PL

Nasze słońce -
DARMOWE ŹRÓDŁO ENERGII

Promienie słoneczne nie tylko dbają o nasz dobry nastrój. Siła słońca jest również najpopularniejszym źródłem energii odnawialnej.

Instalacja solarna do podgrzewania wody użytkowej i dodatkowego wsparcia ogrzewania wymaga kolektora o większej powierzchni, między 6 a 14 m². Wówczas możliwe jest również dostarczanie ciepła do systemu ogrzewania. Solarne wsparcie ogrzewania najlepiej działa w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.

SOLARTERMIA EKOLOGICZNE UZUPEŁNIENIE

Instalacja solarna to atrakcyjne uzupełnienie konwencjonalnego systemu grzewczego. Dzięki temu nowoczesnemu systemowi obniżasz zużycie energii kopalnej, oszczędzasz koszty i chronisz środowisko poprzez redukcję substancji szkodliwych.

Budowa nowego budynku lub wymiana kotła to idealny moment, żeby zdecydować się na uzupełnienie instalacji o system solarny. Wiosną, latem, jesienią czy zimą - instalacja solarna i ogrzewanie wydajnie współpracują przez cały czas.

Do podgrzania wody w zasobniku można wykorzystać już pierwsze wiosenne promienie słońca Ogrzewanie jest w tym czasie zasilane przez konwencjonalną wytwornicę ciepła. Latem instalacja solarna przejmuje zaopatrzenie w ciepłą wodę niemal w całości. Zimą ponownie załącza się konwencjonalny system grzewczy. Oczywiście również w zakresie podgrzewania wody, gdy sama energia słoneczna nie wystarcza.

KOSZTY PORÓWNANIE

W Niemczech w użytku są już obecnie ponad 2 miliony instalacji solarnych, zaopatrujących domy w darmową energię.

Instalacja solarna może dostarczyć w skali roku do 65% energii potrzebnej do podgrzewania wody. Latem nawet do 100%, dzięki czemu w tym czasie można często zupełnie wyłączyć tradycyjną instalację grzewczą. A to oznacza: 0 emisji i niemalże brak kosztów eksploatacji. To pogodny czas dla środowiska i stanu konta.

Ogrzewania solarne to przyszłościowy rodzaj zasilania w energię. Stosowanie tej technologii jest doceniane przez Ministerstwo Gospodarki i Energii Niemiec (BAFA) i upoważnia do skorzystania z dotacji do urządzeń solarnych wykorzystywanych do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz wspomagania ogrzewania. Złożenie wniosku o dofinansowanie możliwe jest nawet 9 miesięcy po uruchomieniu.

BUDYNKI I SYSTEMY NA TO MUSISZ ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Instalacji solarnych nie da się zamontować na wszystkich budynkach. Na kilka rzeczy trzeba zwrócić wcześniej uwagę.

Instalacje solarne są instalowane za pomocą specjalnego systemu montażowego na dachu. Powierzchnia dachu powinna być odpowiednio duża i mieć nachylenie między 30 a 70 stopni. Kolektory muszą mieć możliwość ustawienia w kierunku południowym, południowo-zachodnim lub południowo-wschodnim. Dach nie może oczywiście stać w cieniu otaczających drzew itp. W instalacje solarne nie można również wyposażyć budynków objętych ochroną zabytków. 

Aby mieć ciepłą wodę w czasie, gdy słońce już zaszło, potrzebny jest też zasobnik. Pamiętaj, że ten zajmuje trochę miejsca. 

Tego, czy solartermia to dobre uzupełnienie również dla Twojego domu, dowiesz się najszybciej podczas indywidualnej rozmowy z fachowcem.

Poznaj
nasze solarne systemy grzewcze

Klasyk wśród odnawialnych źródeł energii, słońce, to idealne uzupełnienie Twojej instalacji. Dowiedz się więcej na temat wielu możliwości, które daje Tobie firma WOLF.

Dowiedz się więcej