Na pierwszy rzut oka wszystko jest bardzo proste: duży zasobnik wody w piwnicy gromadzi i magazynuje ciepło. Przy nadpodaży ciepła zasobnik się nagrzewa. W przypadku braku ciepła oddaje je. Zasobniki są z reguły stosowane do czasowego magazynowania nadmiarowego ciepła, np. przy ogrzewaniu drewnem lub instalacji solarnych, które nie wytwarzają ciepła przez cały czas albo równomiernie, do zabezpieczenia okresów braku prądu w przypadku pomp ciepła i do polepszenia skuteczności na przykład przy spalaniu paliw stałych (np. drewna).
Ponieważ w zbiorniku ciepło ma być przechowywane przez możliwie długi okres, ważną rolę odgrywa jego izolacja. Dobrą izolację poznaje się na przykład po certyfikacie, takim jak np. etykieta ErP lub po fakcie, że powierzchnia izolacji ma mniej więcej temperaturę pokojową, podczas gdy wewnątrz zasobnika panuje do 90oC . W przypadku złej izolacji ciepło nie ucieka tylko przez sam zasobnik. Szczególnie podatne na straty są złącza. Dlatego powinieneś zadbać o to, żeby wykonana była dobra izolacja zarówno samego zasobnika, jak i rur oraz przewodów.
Zasadniczo prawie wszystkie popularne zasobniki magazynują energię w postaci ciepłej wody. Zasobnik buforowy jest przy tym najprostszym sposobem przechowywania przez dłuższy czas ciepła na potrzeby ogrzewania. W dużym, dobrze zaizolowanym zbiorniku wody magazynowane jest ciepło przykładowo z ogrzewania słonecznego, olejowego, gazowego, pelletu lub pompy ciepła i w razie potrzeby ponownie oddawane do systemu grzewczego.
Wiele zbiorników buforowych może także podgrzewać również wodę pitną. Odbywa się to za pomocą tzw. modułów świeżej wody lub wymienników ciepła, w przypadku których dzięki systemowi rur lub spirali ciepło zasobnika grzewczego jest przenoszone na wodę pitną, przy czym woda ta nie ma kontaktu z wodą grzewczą. Jeżeli chcemy zmagazynować większe ilości wody pitnej, istnieją rozwiązania typu „zbiornik w zbiorniku”, w przypadku których w zasobniku buforowym wbudowany jest drugi, mniejszy zasobnik ciepłej wody użytkowej, w którym znajduje się woda pitna. Za podgrzewanie zasobnika ciepłej wody użytkowej odpowiada otaczająca go woda grzewcza.
Najbardziej wydajną technologią spośród zasobników buforowych jest zasobnik warstwowy. Rozdziela on warstwowo, jak mówi sama nazwa, wodę o różnej temperaturze, podobnie jak to ma miejsce w jeziorze: od najzimniejszej warstwy na dole po najcieplejszą u góry. Korzyść: już po krótkim podgrzaniu w górnym obszarze zasobnika jest wystarczająco energii na potrzeby wody ciepłej o wybranej temperaturze użytkowej. Ponadto podczas uzupełniania zawartości zasobnika nie powstają silne zawirowania i utrzymywane jest rozwarstwienie temperatur. W ten sposób szybko masz ciepłą wodę i oszczędzasz przy tym energię. Ponadto niskie temperatury w dolnym obszarze zwiększają wydajność systemu solarnego i sprawność urządzeń kondensacyjnych.
Ma to głównie jedno uzasadnienie. Energia odnawialna jest wprawdzie bezpłatna i teoretycznie dostępna w sposób nieograniczony, ale niestety np. słońce nie zawsze świeci. W takich przypadkach powinieneś mieć dobrze izolowany i wysoce wydajny zasobnik, który niczym bateria będzie przechowywał ciepło na później.
Połączenie instalacji solarnej, pompy ciepła i zasobnika jest wyjątkowo ekologiczne. W doskonale izolowanym domu (np. w domu pasywnym) z takim rozwiązaniem poradzisz sobie przez cały rok bez paliw kopalnych - pod warunkiem, że kupujesz eko-prąd. Prąd jest wówczas potrzebny tylko do pracy pompy ciepła zimą, gdy moc instalacji solarnej byłaby niewystarczająca.
Instalacja solarna jest przy tym z reguły wykorzystywana do przygotowywania ciepłej wody pitnej. Pompa ciepła ogrzewa natomiast zasobnik grzewczy. Nadmiarową energię słoneczną można, w zależności od systemu, wykorzystać również do wsparcia ogrzewania budynku. Tak czy owak przy tym rodzaju ogrzewania jesteś zdany na wysoko wydajny i odpowiednio duży zasobnik, który może przyjąć nadmiarowe ciepło w dobrych czasach i oddać je z powrotem przy większym zapotrzebowaniu.
To, czy opłaca Ci się zakup zasobnika, zależy od wielu czynników, jak np. wielkość mieszkania czy domu, rodzaj źródła ciepła, ilość osób w gospodarstwie, „godziny szczytu” w zapotrzebowaniu na wodę ciepłą, wymagania względem higieny, włączenie energii odnawialnej itd.
Kolejna wskazówka: sprawdź zawsze, czy wybrany zasobnik jest zoptymalizowany pod kątem wykorzystywanego przez Ciebie źródła ciepła. Instalacje solarne i pompy ciepła wymagają przykładowo jednego lub kilku odpowiednich wymienników ciepła, umożliwiających eksploatację tych instalacji. Wymiennik ciepła do pompy ciepła powinien przykładowo być dostosowany do niskich poziomów temperatur, aby pompa mogła pracować wydajnie. A jeżeli masz duże wymagania względem higieny wody pitnej, ponieważ w domu mieszka kilka dzieci lub osoby starsze albo nieruchomość przez dłuższy czas stoi pusta, powinieneś zdecydować się na stację świeżej wody lub system ciepłej wody użytkowej z funkcją ochrony przed bakteriami z rodzaju Legionella (w przypadku którego woda jest ogrzewana powyżej 60oC ).
Najlepiej skontaktować się z kompetentnym instalatorem w swojej okolicy. Dzięki naszej funkcji wyszukania instalatorów będzie to bardzo szybkie i bezproblemowe.