PL

Warunki ramowe
i rozporządzenia

Wszystko, co musisz wiedzieć

Warunki ramowe i rozporządzenia są ważnym elementem europejskiej gospodarki energetycznej. Dzięki nim wzrastać mają standardy energetyczne. Z jednej strony to przedsiębiorstwa powinny pomagać w produkcji wyrobów wydajniejszych pod względem energetycznym i bardziej ekologicznych.

Z drugiej strony aktualne przepisy energetyczne, jak np. rozporządzanie o oszczędzaniu energii (ENEV) lub dyrektywa w sprawie ekoprojektu (ErP) mają wpływać na istniejące budynki oraz przyszłe projekty, by były bardziej neutralne dla środowiska, zapewniając lepszą przyszłość w zakresie zużycia energii.

Warunki prawne muszą przestrzegać również inwestorzy budowlani. Wraz z nowymi regulacjami rosną standardy energetyczne zwłaszcza dla nowo budowanych obiektów. Dodatkowo programy dofinansowania wspierają finansowo realizację wytycznych. Kupując nową instalację grzewczą, warto skorzystać z rządowego dofinansowania. Serwis pomocowy firmy Wolf pokaże Ci odpowiedni program i pokieruje aż do uzyskania najlepszego dofinansowania.

Warunki ramowe
i rozporządzenia w zarysie

W naszej dynamicznej gospodarce przepisy i regulacje stale się zmieniają. Tym ważniejsze jest uzyskanie informacji o aktualnym stanie regulacji. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje na ten temat.

Rozporządzenie o oszczędności energii (EnEV)

Rozporządzenie o oszczędności energii (EnEV) wyznacza od roku 2002 coraz wyższe standardy, zwłaszcza dla nowo budowanych obiektów. Ale i właściciele starszych budynków muszą przestrzegać niektórych zapisów. Nadrzędnym celem jest uzyskanie do roku 2021 najniższego standardu energetycznego dla całej Europy.

W związku z tym przykładowo z użytku wycofać trzeba będzie od zaraz kotły olejowe i gazowe, które mają ponad 30 lat. Rozporządzenie EnEV 2014 przewiduje tutaj jednak szereg wyjątków.

Najwyższe stropy kondygnacyjne, które nie spełniają minimalnych wymogów w związku z izolacją cieplną będą musiały być izolowane. Dotyczy to stropów ogrzewanych pomieszczeń, graniczących z nieogrzewanymi strychami. Ponadto większe znaczenie zyska świadectwo energetyczne budynku. Sprzedający i wynajmujący będą musieli w przyszłości przedłożyć je już przy pokazywaniu nieruchomości.


Szczegółowe informacje o rozporządzeniu EnEv

Informacje o EnEV z Federalnego Ministerstwa Ochrony Środowiska i Budownictwa BMUB

Dyrektywa w sprawie ekoprojektu Dyrektywa ErP

Lodówki, zmywarki do naczyń, pralki, piekarniki - od tego wszystko zaczęło się w latach dziewięćdziesiątych. W międzyczasie również i inne urządzenia, istotne z punktu widzenia zużycia energii, takie jak telewizory, oświetlenie, a od września 2014 r. nawet odkurzacze są oznaczane europejską etykietą energetyczną ErP. „ErP“ oznacza Energy related Products, a po polsku produkty związane z energią.

Szczegółowe informacje o dyrektywie w sprawie ekoprojektu

Informacje o dyrektywie w sprawie ekoprojektu Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energii BMWi

Nowa etykieta energetyczna
dla starszych instalacji grzewczych

Od stycznia 2016 r. obok typowych etykiet energetycznych wprowadzono również etykietę dla starszych instalacji grzewczych. Dotyczy ona wszystkich kotłów grzewczych, które mają ponad 15 lat. Etykieta ta ma dostarczać Tobie jako konsumentowi informacji o indywidualnym statusie wydajności Twojego kotła grzewczego. Jak podają statystyki z 20,5 milionów zamontowanych instalacji grzewczych w Niemczech tylko jedna czwarta odpowiada aktualnemu stanowi techniki. Odpowiednio duży jest dlatego potencjał technicznych i ekonomiczny wzrostu wydajności energetycznej.

Prawo do umieszczania etykiety, mają instalatorzy ogrzewania, kominiarze oraz niektórzy doradcy energetyczni. Od roku 2017 okręgowi kominiarze są zobowiązani do etykietowania urządzeń, które takiej etykiety jeszcze nie posiadały.