PL

PERFEKCYJNY KLIMAT W POMIESZCZENIACH
DZIĘKI WŁAŚCIWEJ TECHNOLOGII

Ciepło, jakość i wilgotność powietrza znacząco wpływają na nasze samopoczucie. Perfekcyjnie zgrane instalacje techniczne dbają o to, byś przez cały rok mógł w zdrowiu relaksować się w swoim domu.

Kwestia klimatu w pomieszczeniach zyskuje na znaczeniu w szybko zmieniającym się świecie. Potrzebujemy bowiem miejsca, które zapewnia nam ochronę i relaks, domu, w którym czujemy się dobrze. Niewiele jest innych rzeczy, które są tak ważne dla naszego samopoczucia, jak optymalny klimat w pomieszczeniach. Nawet, gdy nie zdajesz sobie z tego sprawy, wpływa on na dużą część życia Twojego i Twojej rodziny. Twój dom, Twoje zdrowie, Twój nastrój.

Dobry klimat w pokoju sprzyja koncentracji i relaksacji.
Dobry klimat w pokoju sprzyja koncentracji i relaksacji.

Aż do dziewięćdziesięciu procent swojego życia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Ciepło, jakość i wilgotność powietrza znacząco wpływają na nasze samopoczucie. Jesteśmy bardziej produktywni, gdy mamy wystarczającą ilość świeżego powietrza. Jesteśmy bardziej zrelaksowani, gdy zimą jest ciepło, a latem przyjemnie chłodno. Kto nie borykał się ze suchym, nieprzyjemnym powietrzem w pokoju lub biurze? Perfekcyjnie zgrane urządzenia grzewcze i klimatyzacyjne dbają o to, żebyś przez cały rok czuł się dobrze w swoim domu lub mieszkaniu.

POPRAW KLIMAT SWOICH POMIESZCZEŃ KONTROLOWANA WENTYLACJA POMIESZCZEŃ

Obok ogrzewania, izolacji i ciepłej wody użytkowej coraz większe znaczenie dla zdrowego oraz komfortowego mieszkania ma jakość powietrza.

Projektując nowy dom lub remontując stary, myślisz w pierwszej kolejności tylko o odpowiednim ogrzewaniu. Czy potrzebuję jeszcze paliw kopalnych? Gaz czy olej? Czy mogę zamontować instalację solarną w moim systemie? Jak wygląda sprawa z pompami ciepła? I faktycznie: ogrzewanie i ciepła woda są decydujące dla naszego samopoczucia. Często jednak podczas planowania tracimy z oczu jakość powietrza, która może znacznie przyczynić się do lepszego klimatu w pomieszczeniach. Poniżej chcielibyśmy przekazać Ci kilka sugestii na temat tego, kiedy taka inwestycja może mieć sens.

Ciepło ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia w domu. Ale czy myślałeś także o jakości powietrza?
Ciepło ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia w domu. Ale czy myślałeś także o jakości powietrza?

Jeżeli ważne jest dla Ciebie Twoje zdrowie, sprawność i samopoczucie, powinieneś poważnie zastanowić się nad wentylacją. Ma ona wiele zalet: alergicy zyskują dzięki kontrolowanej wentylacji pomieszczeń z wykorzystaniem specjalnych filtrów przeciwpyłkowych. Nowoczesna wentylacja redukuje ponadto ilość kurzu i żyjących w nim roztoczy, na które wiele osób jest uczulonych. Wentylacja zmniejsza również zawartość CO² w powietrzu. To działa korzystnie na Twoją witalność i sprawia, że dłużej zachowujesz koncentrację.

Przy wyborze wentylacji rolę odgrywa również kwestia zapachów. Chętnie gotujesz? Może w otwartej kuchni? Masz zwierzęta domowe? A może lubisz świętować i zapraszać do siebie przyjaciół? We wszystkich tych przypadkach kontrolowana wentylacja pomieszczeń przyczynia się znacząco do poprawy jakości życia dzięki szybkiemu i skutecznemu odprowadzaniu zapachów na zewnątrz i doprowadzaniu świeżego oraz czystego powietrza do pomieszczeń.

Szczególnie, gdy mieszkasz ze zwierzętami, powinieneś pomyśleć o wentylacji, ponieważ niezawodnie transportuje nieprzyjemne zapachy na zewnątrz.
Szczególnie, gdy mieszkasz ze zwierzętami, powinieneś pomyśleć o wentylacji, ponieważ niezawodnie transportuje nieprzyjemne zapachy na zewnątrz.

W przypadku nowego budynku z dobrą izolacją ściany i okna nie przepuszczają z jednej strony ciepła na zewnątrz. Z drugiej strony do środka wpływa też niewiele świeżego powietrza. Oznacza to, że pięć do dziesięciu razy dziennie powinieneś dobrze przewietrzyć mieszkanie. To jednak kosztuje - nie tylko czas, ale pieniądze, ponieważ podczas wietrzenia z mieszkania ucieka cenne ciepło. Dobra wentylacja przejmuje to zadanie za Ciebie i ogrzewa świeże powietrze zewnętrzne dzięki rekuperacji, co pozwala oszczędzić na kosztach ogrzewania. Możesz zapomnieć o odstanym powietrzu.

IDEALNA TEMPERATURA
DLA KLIMATU „Á LA CARTE”

Jakość powietrza i temperatura to centralne elementy klimatu w pomieszczeniach. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie z parametrami, które większość osób odbiera we wnętrzach jako przyjemne. Dzięki odpowiednim instalacjom technicznym możesz w pełni indywidualnie regulować klimat w swoim domu.

BUDYNKI I SYSTEMY - NA TO MUSISZ ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Nie każdy budynek ma równe warunki, aby umożliwić wykonanie kompletnej instalacji. Pokażemy Ci pokrótce, na co należy zwrócić uwagę.

Jeżeli budujesz nowy dom, nie musisz martwić się o minimalne standardy, takie jak izolacja i wydajność energetyczna, ponieważ te z reguły są uregulowane przepisami (np. rozporządzeniem o oszczędzaniu energii i ustawie o cieple z energii odnawialnych). W tym przypadku podczas budowy masz pewną swobodę w zakresie izolacji budynku i wyposażenia technicznego, ale z reguły w takiej sytuacji wybór pada na dobrą lub bardzo dobrą izolację cieplną.

Im jest ona lepsza, tym więcej uwagi powinieneś poświęcić kwestii wentylacji, gdyż dom pasywny lub dom niskoenergetyczny z jednej strony prawie nie oddaje ciepła na zewnątrz, a z drugiej strony prawie nie wpuszczają świeżego powietrza do środka. Dlatego warto pomyśleć o centralnej wentylacji już przed rozpoczęciem budowy. Wówczas możesz „schować” przewody i rury po tynkiem. Korzyść: instalacja nie wpływa negatywnie na wygląd Twojej nieruchomości i zapewniona jest większa ochrona przed hałasem. Centralna wentylacja wraz z inteligentną regulacją oraz czujnikami, mierzącymi np. zawartość CO², zapewniają klimat pomieszczeń „à la carte.“

Domy pasywne są doskonale izolowane i pozostawiają niewiele ciepła na zewnątrz.
Domy pasywne są doskonale izolowane i pozostawiają niewiele ciepła na zewnątrz.

Przy remoncie starego budynku sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana niż w przypadku budowy. Starsze budynki wpuszczają często świeże powietrze do środka, ale z tego powodu też są trochę mniej wydajne przy ogrzewaniu. Aby poprawić klimat w swoich pomieszczeniach, możesz regulować dwie rzeczy. W przypadku izolacji rezygnuje się zazwyczaj z pełnej ochrony termicznej.

W przypadku starych budynków zależy to od prawidłowej technologii budynku.
W przypadku starych budynków zależy to od prawidłowej technologii budynku.

Inaczej niż w przypadku budowy nowego budynku punkt ciężkości przenosi się na wyposażenie techniczne. Postaw na najnowszą technologię kondensacyjną (rekuperacja ciepła) i energię z odnawialnych źródeł, np. instalacje solarne i pompy ciepła. Często w tym kontekście zapomina się o aspekcie, jakim jest oszczędność prądu. Dzięki nowym, wydajnym energetycznie pompom do wody grzewczej oraz ciepłej użytkowej możesz znacznie zaoszczędzić energię i równocześnie zapewnić odpowiednią ilość ciepła w starszym budynku.

Gdy jakość powietrza w pomieszczeniach jest właściwa, wyremontowany budynek może dawać najwyższą jakość życia. Starszy budynek można też wyposażyć w wentylację decentralną. „Wentylacja decentralna“ oznacza, że są w nią wyposażone poszczególne pomieszczenia, w których przez otwór rdzeniowy i przepust w ścianie poprowadzono kanały wentylacyjne do poszczególnych pokoi. Jeżeli właśnie wymieniłeś okna, taki rodzaj klimatyzacji pozwala zapobiegać rozwojowi grzyba i wilgoci.

Zachęcamy do kontaktu z fachowcem i uzyskania porady w zakresie idealnego klimatu w pomieszczeniach.

Poznaj
nasz magazyn W klimacie

Interesujące artykuły i wiadomości na temat zdrowia, jakości życia i samopoczucia.

Dowiedz się więcej