Czy masz dom z dobrze wykonaną izolacją, który latem się nie nagrzewa, a zimą nie wychładza? A czy chcesz mieć zawsze czyste i zdrowe powietrze w pomieszczeniach? W takim razie powinieneś konsekwentnie postawić na optymalną wentylację.
Zaduch powoduje złe samopoczucie i działa negatywnie na zdrowie. Dodatkowo w źle wentylowanych pomieszczeniach nie jest odprowadzana wilgoć i może pojawić się grzyb. Dlatego ważne jest regularne wietrzenie. W idealnym przypadku kilka razy dziennie. Ale kto to będzie robił, gdy nikogo nie ma w domu? Odpowiedź jest prosta: system wentylacyjny. Wyłapuje on pyłki oraz drobne cząstki z powietrza i dba o dobrą jakość powietrza. Dodatkowo zapobiega powstawaniu nadmiernej wilgoci. Dzięki wentylacji z rekuperacją ciepła podczas wietrzenia niemal nie tracisz ciepła, chroniąc środowisko i swój portfel.
Zasadniczo są dwa rodzaje instalacji wentylacyjnych: centralne i decentralne. Wentylacja centralna zaopatruje w świeże powietrze cały budynek. Decentralną wentylację można zamontować według potrzeb w pomieszczeniach, w których jest szczególnie potrzebna. Podstawowa zasada jest w obu wariantach taka sama. Powietrze jest mechanicznie odprowadzane z i doprowadzane do budynku. Instalacje centralne są bardziej złożone niż decentralne, ponieważ zaopatrują w powietrze kilka pomieszczeń. Sercem instalacji wentylacyjnej są zawsze dwa wentylatory. W pomieszczeniach instalowane są zawory powietrza nawiewanego i wywiewanego. Poprzez system rozprowadzania powietrza przepływa ono z zewnątrz do tak zwanych pomieszczeń powietrza nawiewanego (salon, sypialnia, pokój dziecięcy itp.). Z pomieszczeń powietrza wywiewanego (np. kuchnia, łazienka i WC) jest natomiast odsysane oraz transportowane na zewnątrz powietrze zużyte i wilgotne. Dzięki powstającemu przy tym podciśnieniu świeże powietrze dopływa z pomieszczeń powietrza nawiewanego, dzięki czemu cały dom jest równomiernie zaopatrywany w świeże powietrze. Wentylatory pracują przy tym wyjątkowo wydajnie energetycznie z wykorzystaniem czujników, które identyfikują stan powietrza w pomieszczeniach i odprowadzają je, gdy jest zużyte. Istnieje też możliwość manualnej regulacji.
Nowoczesne instalacje wentylacyjne są wyposażone w system rekuperacji ciepła. Wykorzystują one ciepło/chłód zużytego powietrza do ogrzania dostarczanego powietrza zewnętrznego zimą i schłodzenia latem. Zintegrowane filtry oczyszczają powietrze z pyłków i drobnych cząstek.
Decentralne wentylacje także regulują powietrze nawiewane i wywiewane mechanicznie za pomocą wentylatorów. Ponieważ są instalowane tylko w pojedynczych pomieszczeniach, nie ma potrzeby wykonywania złożonego systemu rozprowadzania powietrza.
Cały dom jest wentylowany automatycznie, zużyte powietrze jest odprowadzane na zewnątrz, a świeże równocześnie doprowadzane do pomieszczeń. Dodatkowo filtry uwalniają powietrze nawiewane od pyłków i drobnych zanieczyszczeń. Dzięki rekuperacji ciepło powietrza wywiewanego jest wykorzystywane do wstępnego ogrzewania powietrza zewnętrznego. Odciąża to ogrzewanie i pozwala zaoszczędzić energię oraz pieniądze.
Centralna wentylacja jest trochę droższa niż wentylacja decentralna. Ale w zamian daje większy komfort. Do kosztów instalacji dochodzą dalsze nakłady, jak np. podłączenie do prądu, późniejsze prace malarskie i ewentualne drobne naprawy.
W codziennym użytkowaniu wentylacja zwiększa lekko zużycie prądu. Dzięki rekuperacji ciepła możesz jednak w zamian oszczędzić na kosztach ogrzewania.
Zastosowanie systemu wentylacji jest współfinansowane dotacją przez niemiecki Państwowy Bank Rozwoju (KfW). Wniosek o dofinansowanie musi być jednak złożony przed zamontowaniem urządzenia oraz wspólnie z doradcą inwestycyjnym
Instalacja centralnej wentylacji jest stosunkowo kosztowna i najczęściej montaż ma miejsce przy budowie nowych obiektów. Trzeba ją dokładnie zaplanować, aby móc zagwarantować późniejszą sprawną i higieniczną pracę. Szczególnie ważna jest możliwość łatwej i bezproblemowej konserwacji całej instalacji.
Decentralna wentylacja może bez większych nakładów budowlanych być zainstalowana również w późniejszym czasie. Dlatego nadaje się też do starych, wyremontowanych budynków.
Aby zapewnić prawidłowe działanie instalacji, trzeba regularnie wymieniać filtry. Można to robić samemu lub zlecić w ramach umowy serwisowej fachowcowi.
Tego, który rodzaj wentylacji nadaje się do Twojego domu, dowiesz się najszybciej podczas indywidualnej rozmowy z fachowcem.