PL

SYSTEMY WENTYLACYJNE -
POWIEW ŚWIEŻOŚCI W TWOIM MIESZKANIU

Optymalny klimat w mieszkaniu wymaga przyjemnych temperatur i równocześnie świeżego powietrza. Zapewnia to perfekcyjnie zgrany system ogrzewania i wentylacji.

Czy masz dom z dobrze wykonaną izolacją, który latem się nie nagrzewa, a zimą nie wychładza? A czy chcesz mieć zawsze czyste i zdrowe powietrze w pomieszczeniach? W takim razie powinieneś konsekwentnie postawić na optymalną wentylację.

Świeże, wiejskie powietrze jest czyste. Stałe wietrzenie oznaczało również stałą utratę ciepła. Powietrze miejskie jest często zanieczyszczane przez różnorodne zanieczyszczenia. We wszystkich przypadkach rozwiązaniem jest system wentylacyjny
Świeże, wiejskie powietrze jest czyste. Stałe wietrzenie oznaczało również stałą utratę ciepła. Powietrze miejskie jest często zanieczyszczane przez różnorodne zanieczyszczenia. We wszystkich przypadkach rozwiązaniem jest system wentylacyjny, który filtruje drobny pył i zapewnia przyjemnie czyste powietrze bez strat ciepła.

Zaduch powoduje złe samopoczucie i działa negatywnie na zdrowie. Dodatkowo w źle wentylowanych pomieszczeniach nie jest odprowadzana wilgoć i może pojawić się grzyb. Dlatego ważne jest regularne wietrzenie. W idealnym przypadku kilka razy dziennie. Ale kto to będzie robił, gdy nikogo nie ma w domu? Odpowiedź jest prosta: system wentylacyjny. Wyłapuje on pyłki oraz drobne cząstki z powietrza i dba o dobrą jakość powietrza. Dodatkowo zapobiega powstawaniu nadmiernej wilgoci. Dzięki wentylacji z rekuperacją ciepła podczas wietrzenia niemal nie tracisz ciepła, chroniąc środowisko i swój portfel.

NOWA WENTYLACJA POMIESZCZEŃ -
NOWY KOMFORT MIESZKANIA

Nie za gorąco i nie za zimno oraz zawsze świeże, czyste powietrze. Dzięki nowej wentylacji możesz każdego dnia cieszyć się przyjemnym i zdrowym klimatem w pomieszczeniach.

Zasadniczo są dwa rodzaje instalacji wentylacyjnych: centralne i decentralne. Wentylacja centralna zaopatruje w świeże powietrze cały budynek. Decentralną wentylację można zamontować według potrzeb w pomieszczeniach, w których jest szczególnie potrzebna. Podstawowa zasada jest w obu wariantach taka sama. Powietrze jest mechanicznie odprowadzane z i doprowadzane do budynku. Instalacje centralne są bardziej złożone niż decentralne, ponieważ zaopatrują w powietrze kilka pomieszczeń. Sercem instalacji wentylacyjnej są zawsze dwa wentylatory. W pomieszczeniach instalowane są zawory powietrza nawiewanego i wywiewanego. Poprzez system rozprowadzania powietrza przepływa ono z zewnątrz do tak zwanych pomieszczeń powietrza nawiewanego (salon, sypialnia, pokój dziecięcy itp.). Z pomieszczeń powietrza wywiewanego (np. kuchnia, łazienka i WC) jest natomiast odsysane oraz transportowane na zewnątrz powietrze zużyte i wilgotne. Dzięki powstającemu przy tym podciśnieniu świeże powietrze dopływa z pomieszczeń powietrza nawiewanego, dzięki czemu cały dom jest równomiernie zaopatrywany w świeże powietrze. Wentylatory pracują przy tym wyjątkowo wydajnie energetycznie z wykorzystaniem czujników, które identyfikują stan powietrza w pomieszczeniach i odprowadzają je, gdy jest zużyte. Istnieje też możliwość manualnej regulacji.

Nowoczesne instalacje wentylacyjne są wyposażone w system rekuperacji ciepła. Wykorzystują one ciepło/chłód zużytego powietrza do ogrzania dostarczanego powietrza zewnętrznego zimą i schłodzenia latem. Zintegrowane filtry oczyszczają powietrze z pyłków i drobnych cząstek.

Decentralne wentylacje także regulują powietrze nawiewane i wywiewane mechanicznie za pomocą wentylatorów. Ponieważ są instalowane tylko w pojedynczych pomieszczeniach, nie ma potrzeby wykonywania złożonego systemu rozprowadzania powietrza.

KOSZTY - CZY SYSTEM WENTYLACYJNY SIĘ OPŁACA?

Jeżeli mieszkasz w domu z dobrą izolacją, którego zalety energetyczne chciałbyś w pełni wykorzystać lub jeżeli nie chcesz regulować cały czas jakości powietrza poprzez wietrzenie, automatyczna instalacja wentylacyjna jest najlepszym rozwiązaniem.

Cały dom jest wentylowany automatycznie, zużyte powietrze jest odprowadzane na zewnątrz, a świeże równocześnie doprowadzane do pomieszczeń. Dodatkowo filtry uwalniają powietrze nawiewane od pyłków i drobnych zanieczyszczeń. Dzięki rekuperacji ciepło powietrza wywiewanego jest wykorzystywane do wstępnego ogrzewania powietrza zewnętrznego. Odciąża to ogrzewanie i pozwala zaoszczędzić energię oraz pieniądze.

Dzięki regularnemu czyszczeniu i konserwacji, twoja wentylacja zapewnia idealny klimat w pomieszczeniu przez wiele lat.
Dzięki regularnemu czyszczeniu i konserwacji, twoja wentylacja zapewnia idealny klimat w pomieszczeniu przez wiele lat.

Centralna wentylacja jest trochę droższa niż wentylacja decentralna. Ale w zamian daje większy komfort. Do kosztów instalacji dochodzą dalsze nakłady, jak np. podłączenie do prądu, późniejsze prace malarskie i ewentualne drobne naprawy.
W codziennym użytkowaniu wentylacja zwiększa lekko zużycie prądu. Dzięki rekuperacji ciepła możesz jednak w zamian oszczędzić na kosztach ogrzewania.

Zastosowanie systemu wentylacji jest współfinansowane dotacją przez niemiecki Państwowy Bank Rozwoju (KfW). Wniosek o dofinansowanie musi być jednak złożony przed zamontowaniem urządzenia oraz wspólnie z doradcą inwestycyjnym

BUDYNKI I SYSTEMY -
NA TO MUSISZ ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Nie każdy system wentylacyjny nadaje się do każdego budynku. Należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Instalacja centralnej wentylacji jest stosunkowo kosztowna i najczęściej montaż ma miejsce przy budowie nowych obiektów. Trzeba ją dokładnie zaplanować, aby móc zagwarantować późniejszą sprawną i higieniczną pracę. Szczególnie ważna jest możliwość łatwej i bezproblemowej konserwacji całej instalacji.
Decentralna wentylacja może bez większych nakładów budowlanych być zainstalowana również w późniejszym czasie. Dlatego nadaje się też do starych, wyremontowanych budynków.

Aby zapewnić prawidłowe działanie instalacji, trzeba regularnie wymieniać filtry. Można to robić samemu lub zlecić w ramach umowy serwisowej fachowcowi.

Tego, który rodzaj wentylacji nadaje się do Twojego domu, dowiesz się najszybciej podczas indywidualnej rozmowy z fachowcem.

Poznaj
nasze systemy wentylacyjne

Jeżeli chcesz zoptymalizować klimat w pomieszczeniach, ścieżka wiedzie ku kontrolowanej wentylacji. Poznaj nasze urządzenia.

Dowiedz się więcej